SolidFire – a brave new world

בתחילת השנה השלימה NetApp רכישה של חברה צעירה בשם SolidFire.

פרשנים רבים, שלא ירדו לפרטים הטכניים המעניינים באמת, התרכזו רק בעובדה שמערכת האחסון כוללת דיסקים מסוג SSD בלבד ולעגו ל NetApp על רכישה זו ופירשו אותה כבלבול וחוסר מיקוד.

הו, איזו טעות.

החלק הכי פחות מעניין במערכות האחסון של SolidFire הוא המדיה.

בשבוע שעבר הוכרזה הגרסא העדכנית של מערכת ההפעלה של SolidFire, Element (יסוד או יסודות). כיאה לשמה לכל גרסא שם קוד על שם יסוד לפי הסדר בטבלה המחזורית ושם הקוד של הגרסא הנוכחית הינו Fluorine (פלואור), היסוד התשיעי בטבלה המחזורית בהתאמה לגרסא 9 של מערכת ההפעלה.

מערכות אחסון מבית SolidFire הינן מערכות מבוססות חומרה בתצורת 1U הניתנות להטמעה ב Cluster המונה 4 עד 100 יחידות (Node). כל יחידה כוללת יכולת עיבוד ונפח אחסון כך שהגידול ליניארי לחלוטים בבסיסו. ניתן לשלב בין יחידות הכוללת נפח גדול יותר ויחידות הכוללות נפח קטן יותר על מנת להתאים לדרישות הנפח וכן לשלב יחידות חזקות וחלשות יותר על מנת להתאים לדרישות הביצועים. כאן מתחיל החלק המעניין באמת. כל יחידה (Node) מקושרת אל ה Cluster בשני כבלי 10Gb בלבד, מערכת ההפעלה תזהה את היחידה החדשה ובאופן אוטומטי תכניס אותה ל Cluster, תכיל עליה את כלל ההגדרות הנדרשות, תעביר אליה חלק מעומס העבודה ובכך מסתיים הליך הרחבת ה Cluster.

ה Cluster פועל בתצורת Shared Nothing ומסוגל להתמודד עם נפילה של דיסק, מעבד או Node שלם באופן מיידי ואוטומטי.

המערכת כוללת באופן מובנה יכולות חסכון בנפח, De-duplication, Compression, Zero Detection, Thin Provisioning הפועלות כולן In-Line וכולן במוד של Global Efficiency כלומר חלות על כלל נפח המידע במערכת.

מנגנון ה QoS המובנה במערכת יחודי בעובדה שהוא מספק לא רק יכולת Limit, אכיפה מפני "התפרעות" של צרכן, אלא גם Guaranty, יכולת הבטחת רמת שירות לצרכן. מערכת הניהול והבקרה תדווח באופן מיידי על חריגה מהיכולת של כלל ה Cluster לעמוד ב SLA שהוגדר והובטח לצרכנים השונים. מנגנון זה הוא הבסיס ליכולת Multi-Tenancy בהיבט של אבטחת רמת השירות.

אחד המרכיבים העיקריים במבנה מערכת האחסון הוא ההתממשקות לכלי ניהול חיצוניים. כלל יכולות המערכת ניתנות לניהול באמצעות Rest API ולקוחות רבים כלל אינם משתמשים בממשק הניהול הטבעי של המערכת אלא מבצעים את כלל משימות האחסון דרך Open Stack, Powershell וכו'.

אחד החידושים הכי משמעותיים בגרסא העדכנית הוא שינוי מודל הרכש של המערכת. בעבר, ניתן היה לרכוש את המערכת בשני אופנים עיקריים. האופן הראשון מוכר ונפוץ מאד בעולם האחסון. הלקוח יכול היה לרכוש רכיבים פיזיים, Nodes, וכל רכיב פיזי היה כולל את הרישוי כך שחידוש השירות היה כולל חומרה ותוכנה, הוצאה משירות של רכיב פיזי חייבה גם הוצאה משירות של הרישוי של הרכיב וכו'. במודל זה כמובן שעמדה לזכות הלקוח חובתו של היצרן להתחייב לאיכות רכיבי החומרה, תקינות שלהם, התאמה מיטבית בין החומרה לתוכנה וכו'.

המודל השני היה מודל של תוכנה בלבד. מודל זה הידוע בשם Element X, אפשר ללקוחות גדולים לעשות שימוש בחומרה שלהם, כל אחד משיקוליו הוא, היו כאלו שרצו ליצור חומרה יחודית להם והיו כאלו שפשוט רצו לנצל את חוזי הרכש הטובים שלהם עם היצרנים השונים ובכך לחסוך בעלויות רכש. במודל זה כמובן שחלק מהאחריות לתקינות מערכת האחסון עבר מהיצרן אל הלקוח המספק ומתחזק את החומרה.

המודל החדש מאפשר למעשה להפריד את הרכש לחומרה ולתוכנה אך עדיין לרכוש את שניהם מ SolidFire. המשמעות היא שהלקוח יכול לרכוש רק את מה שנדרש לו, מתי שנדרש לו, ועדיין להנות מאחריות מלאה של היצרן לכלל רכיבי המערכת.

אחת הדוגמאות היא ללקוח שצריך יחסית מעט נפח אך כמות גדולה מאד של ביצועים. לקוח כזה יכול לרכוש רישוי על פי נפח ולפרוס את הרישוי שלו על כמה רכיבים פיזיים, Nodes, שידרש על מנת לספק את כלל הביצועים.

חידוש נוסף בגרסא זו הוא שיפור משמעותי של ההתממשקות אל יכולת VMware VVOL הכוללת אינטגרציה מלאה בין מנגנון ה QoS של מערכת האחסון אל מנגנון ה VVOL ובכך להבטיח רמת שירות עבור שרת וירטואלי בודד במערכת.

יכולת אחרונה עליה אעדכן הפעם היא יכולת מובנית לגיבוי המידע אל Object Storage. בהתאם לתפיסת ה Data fabric עליה כתבתי בעבר, מערכת האחסון מאפשרת כמובן לבצע רפליקציה בין מערכות אחסון זהות כמקובל, וניתנות לגיבוי באמצעות כלי גיבוי כגון CommVault, אך מאפשרות באופן מובנה גם לבצע גיבוי ל S3, Swift או NetApp StorageGRID ולבצע שחזורים אל מערכות SolidFire אחרות במידת הצורך במקרי DR למשל.

מי קהל היעד העיקרי? ספקי שירות. בין אם ספקי שירות חיצוניים כספקי ענן ציבורי ובין אם ספקי שירות פנימיים כגופי פיתוח גדולים. גופים אלו זקוקים למערכת המאפשרת אוטומציה מלאה של תהליכים, רכש במודל גרנולרי בהתאם לצריכה בפועל, זמינות מאד גבוה והבטחת שירות למספר גדול מאד של צרכנים שונים.

שלכם,

ניר מליק

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s